Sledujte okolí

Sledujte okolí

Lidé pracující v oblasti bezpečnosti znají pojem „situační povědomí.“ Jde o jeden ze základních nástrojů osobní bezpečnosti, který nám zajistí, že se do konfliktní situace nejspíš vůbec nedostaneme. Zjednodušeně řečeno jde o poznání svého okolí a vyhodnocení toho, co do daného prostředí nepatří. Cizí element je potenciální hrozba, které je potřeba věnovat pozornost.

Příkladem může být parkoviště supermarketu. Přijedete na nákup chvíli před zavírací dobou a při příchodu do obchodu si všimnete muže, který stojí na parkovišti. Nemá žádný nákup, žádné klíčky, ruce v kapsách mikiny a rozhlíží se po okolí. Když se vracíte s nákupem k vyprázdněnému parkovišti, muž je tam pořád. Myslíte, že je dobrý nápad otevřít kufr od auta, otočit se k němu zády a začít si nakládat nákup? Co třeba se jakoby plácnout se do čela, že jste něco zapomněla, vrátit se do obchodu a požádat ostrahu o doprovod? Nebo alespoň otevřít boční dveře a nakládat nákup tak, abyste muže měla v zorném poli?

Pozornost k okolí a aktivní skenování hrozeb neznamená, že se z vás stane paranoička, která se bude bát každého stínu. Naopak, po krátké době budete velmi dobře schopna vyhodnotit potenciální reálné hrozby. Bonusem je, že zlepšení pozornosti a vnímání okolí vám pomůže v životě obecně – budete mnohem méně přemýšlet, kam jste založila to či ono, a budete se mnohem lépe rozhodovat.