Poslouchejte šestý smysl

Poslouchejte šestý smysl

Instinkt, vnitřní hlas, špatný pocit… „Šestý smysl,“ který jsme se v dnešní racionální době odnaučili používat, je náš velmi dobrý kamarád. Většina napadených zpětně popisuje, že se ve společnosti budoucího násilníka (ať už ho znali, nebo nikoliv) necítili dobře, že jim na něm něco nehrálo… Rozhodli se ale tento pocit zaplašit a řídit se rozumem.

Jedna z mých studentek, Markéta, popisovala následující historku. Vystoupila z nočního autobusu a zamířila k domovu o pár ulic dál. Měla „divný pocit,“ tak se otočila. Za ní šel cizí muž. „Inu co, asi přijel stejným autobusem a jde stejným směrem,“ řekla si, přesto přidala do kroku. Když se za chvíli otočila znovu, muž byl pořád ve stejné vzdálenosti za ní. Stejně jako ona zrychlil. „Asi taky spěchá domů,“ řekla si Markéta, nicméně za rohem se po liduprázdné ulici téměř rozeběhla. Když se otočila, muž utíkal taky a Markéta v tu chvíli už běžela o život. Doběhla domů a tak tak stačila zabouchnout dveře, než k nim doběhl onen muž. Naštvaný do nich začal bouchat, kopat a sprostě nadávat… Markéta byla v bezpečí. O vlásek.

Toto je ukázkový případ ignorování šestého smyslu a extrémní racionalizace. Kdybyste situaci sledovali jako divák ve filmu, pravděpodobně byste si všimli, že už v autobuse si onen muž Markétu podivně prohlížel. Vystoupil na stejné zastávce, rozhlédl se, a když zjistil, že nikdo další na ulici není, vydal se s rozestupem za ní. Kolik dalších informací jako divák byste potřebovali, abyste uhodli, co bude následovat?

Šestý smysl je váš vnitřní divák filmu vašeho života. Nedokáže vidět za roh nebo skrz zeď – šestý smysl není nic jiného než váš mozek, který vyhodnocuje dlouho řadu podnětů a informací, které se nedostanou do vědomí. Mozek je ale má a pracuje s nimi. V důležitých momentech nemá jiný nástroj, jak vám klíčový výstup sdělit, než onen zatracovaný, iracionální, „špatný“ pocit. Naučte se jej vnímat a naslouchat mu. Bude vám to ku prospěchu i obecně v životě či byznysu.