Policie ČR: Ženy jsou hysterky, muži chlapáci

Policie ČR: Ženy jsou hysterky, muži chlapáci

Policie ČR před nedávnem vydala oficiální doporučení pro případ útoku šíleného střelce, doprovázené instruktážním videem „Utíkej, schovej se, bojuj!“. Bylo diskutováno z mnoha stran. Vyznění videa co do sděleného poselství je podle mě v pořádku, jedna věc mě na něm přeci jen zaráží: stereotypní zobrazování žen jako hysterických, hroutících se obětí a mužů jako racionálních, aktivních aktérů.

Taková situace nastane ve videu hned v úvodu, kdy se paní v kanceláři při zvuku střelby hroutí a schová pod stůl. Odtud ji a další kolegyni srdnatě vede do bezpečí kolega-muž. Podobná situace se opakuje ve druhé polovině, kdy jediná žena v zasedačce plné mužů začíná brečet a křičet a muži ji musí tišit a uklidňovat, by se vzápětí postavili střelci s věšákem v ruce.

Proč je to problém? Jednak proto, že takové zobrazení je nepravdivé a nemá oporu v realitě, druhak proto, že v ženách posiluje již tak dost silné sebepojetí jakožto těch slabých, které nemají šanci se bránit a pokud situaci rovnou nepokazí, tak maximálně zvládnou požádat o pomoc chlapa.

V reálných případech krizových situací to jsou daleko častěji ženy, které reaguji racionálně, kreativně a s klidem a proto mají vyšší šanci krizovou situaci přežít. Naopak muži daleko častěji působí jako rušivý element, rozbíjející skupinu, mají tendenci zbytečně riskovat a v krajních situacích se psychicky hroutit.

Když ovšem ženy budou dokola vídat zobrazení sebe sama jako hroutících se hysterek, posílí to v nich přesvědčení, že právě takto se chovat mají. Že takové chování je správné, „přirozené“ a vlastně se od nich očekává, jakkoliv praxe ukazuje, že tomu tak není. A když podobnou informaci uvidí a uslyší stokrát, tisíckrát z různých stran, začnou si to pomalu myslet a v krizi podle toho jednat. Nebo spíše nejednat.

Je smutné, že když už státní správa natáčí výuková videa, ve kterých se snaží o věrné zobrazení skutečnosti, nedá si tu práci a neukáže situaci věrně i co se týká role jednotlivých pohlaví. Ano, dá se čekat, že reálnější video s fňukajícím chlapem a ženou vedoucí ho za ruku z budovy pryč by vyvolalo mnoho polemik a reakcí. Ukazovalo by ovšem mnohem reálnější obraz, posilovalo by ženy a dodávalo jim sebevědomí do krizových situací. A navíc by díky diskusím mělo i větší dosah…